rowery

Szlaki rowerowe

Rowerem przez Gminę Postomino...

Jazda na rowerze jest świetną formą aktywnego wypoczynku. Zachęcamy zatem Państwa do zwiedzania, niedostępnych dla pojazdów mechanicznych, zakątków Gminy Postomino. Wsiądźcie na rower i jedźcie po zdrowie, bo przecież ruch to nic innego jak samo zdrowie. To właśnie dzięki wycieczkom rowerowym staniecie się bardziej odporni na zmęczenie i dużo lepiej będziecie znosić sytuacje stresowe. Dodatkowo jazda na rowerze daje możliwość obcowania z naturą, wyciszenia się i prawdziwego odprężenia. I co ważne, jest odpowiednim rodzajem ruchu dla każdego, to doskonała możliwość dzielenia czasu wolnego z rodziną.

W związku z powyższym mamy Państwu do zaoferowania kilka szlaków turystycznych, które poprowadzą przez niesamowity krajobraz pól rolnych, piękne dukty leśne, czy też urocze miejscowości naszej gminy.

 

Szlak rowerowy R10 - Nadmorski Szlak Hanzeatycki - EuroVelo 10

to międzynarodowy okrężny szlak rowerowy sieci EuroVelo przebiegający dookoła basenu Morza Bałtyckiego o łącznej długości 8539 km. Polski odcinek szlaku o długości 588 km przebiega przez tereny województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, a jego początek znajduje się na przejściu granicznym Świnoujście/Ahlbeck.

Jest szlakiem o niezwykłych walorach przyrodniczych, historycznych i kulturowych.

Podążając szlakiem R-10 z zachodu na wschód wjeżdżamy do gminy Postomino od strony miejscowości Wicie (gmina Darłowo). Obecnie jesteśmy w obszarze chronionego krajobrazu „Pas Pobrzeża na zachód od Ustki”. Przemierzamy 1 200 m urokliwym nadmorskim krajobrazem, szeroką, równą asfaltową nawierzchnią oddaną do użytku w 2018 roku. Dojeżdżamy do Drogowego Odcinka Lotniskowego, który leży 5 metrów nad poziomem morza i znajduje się 30 metrów od plaży, w tym miejscu ścieżka się zwęża, ale wciąż pozwala na wspaniały aktywny wypoczynek. Po lewej stronie między sosnami dostrzec można otchłań Bałtyku. Po pokonaniu 3 500 m wjeżdżamy do malowniczej wioski, kuszącej niezapomnianymi zachodami słońca, bogactwem lasów oraz specyficznym klimatem. Charakterystycznym elementem krajobrazu Jarosławca jest 33,3 metrowa latarnia morska, której światło widoczne jest z odległości 16 mil morskich oraz ciągnące się przez 2 km klifowe brzegi dochodzące miejscami do 45 m wysokości. Porośnięte roślinnością wydmową z chronionym mikołajkiem nadmorskim, stanowią oprócz latarni niewątpliwą atrakcję turystyczną tym ciekawszą, gdyż na ich szczycie umieszczone są punkty widokowe, z których rozpościera się przepiękny widok na Bałtyk. W okolicy można oglądać nieliczne już budynki o konstrukcji szachulcowej z przełomu XIX i XX wieku. Będąc w Jarosławcu warto zajechać na przystań kutrów rybackich, gdzie nie ma typowego portu do którego byłyby zacumowane łodzie i kutry. Tutaj jest dalba wyciągowa, czyli gruba stalowa lina, która wyciąga kutry z morskiej wody na plażę. Przy samej przystani znajduje się stacja ratownictwa morskiego. Jest to jeden z wielu elementów XIX-wieczniej sieci "czerwonych szop", które były siedzibami ratowników morskich. Po przepysznej uczcie rybnej skosztowanej w porcie można odprężyć się wśród szumu fal spacerując po mini molo czy też wylegując się na plaży.

Jadąc z Jarosławca ścieżką rowerową dojeżdżamy do Jezierzan, które znajdują się na 240 kilometrze Międzynarodowego Szlaku Rowerowego R-10. Do głównych walorów Jezierzan należą charakterystyczny, równoleżnikowy układ siedlisk i zróżnicowana w tym układzie szata roślinna, reprezentująca większość zbiorowisk roślinnych związanych z wydmowym i klifowym typem brzegu Bałtyku. Miejscowość ta leży nad jeziorem Wicko, które jest dawną zatoką morską oddzieloną od morza piaszczystymi mierzejami. Na jego tafli corocznie odbywają się Międzynarodowe Regaty Modeli Sterowanych Radiem. Przepiękną panoramę jeziora można podziwiać z pomostów widokowych. Jeśli będą mieli Państwo odrobinę szczęścia, może akurat podczas waszej wyprawy będzie organizowany festyn sołectwa Jezierzany. Ofertę wypoczynkową w miejscowości uzupełniają gospodarstwa agroturystyczne oraz prywatne pensjonaty, to właśnie tutaj można przenocować, aby zregenerować siły niezbędne do dalszego podróżowania.

Z Jezierzan zmierzamy w kierunku Łącka, gdzie po lewej stronie trasy rozlega się widok na jezioro Wicko. Dojeżdżając do miejscowości możemy skręcić w lewo i ponownie podziwiać panoramę jeziora Wicko, tym razem z innej perspektywy. Łącko stanowi cenny zespół historyczno-architektoniczno-przyrodniczy, jest jedną z najpiękniejszych miejscowości tworzących ,,Krainę w kratę”. W roku 2019 otrzymało certyfikat uczestnictwa w Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce. Przez miejscowość przebiega trasa szachulca i legend, na której można podziwiać wiele zagród chłopskich z połowy XIX w. W centrum wsi usytuowany jest późnogotycki kościół parafialny pw. Zwiastowania NMP z XV w. przebudowany został w 1607 r. oraz gotycka brama na cmentarzu przykościelnym. Nad prezbiterium i przy północnej ścianie zachowane są fragmenty łuków, co wskazuje, że w kościele kiedyś istniało lub planowano wykonać sklepienie. Kościół jest halowy, z wyjątkiem ściany południowej oszkarpowany, murowany z czerwonej cegły i kamienia polnego, z wyodrębnionym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Do 1607 r. był kryty gontem. W kościele przetrwała chrzcielnica kamienna z XVI w., renesansowy ołtarz główny, barokowy krucyfiks z XVIII w., późnogotycka rzeźba św. Anny Samotrzecia z ok. 1500 r., epitafium z XVII w. W renesansowym ołtarzu z ok. 1600 r. zachowane zostały trzy obrazy:

 • "Ostatnia Wieczerza",
 • "Zwiastowanie"
 • "Ukrzyżowanie".

Na zewnątrz podziwiać można drewnianą dzwonnicę krosnową z XIX w.

Za wsią Łącko trasa rowerowa R-10 skręca w lewo i wiedzie do wsi Korlino. Gdy dojeżdżamy do drogi asfaltowej po lewej stronie mijamy Zespół Szkół Społecznych, skręcamy w lewo na drogę nr 203, po przejechaniu ok. 500 m ponownie skręcamy w lewo w głąb wsi. 600 metrowy odcinek trasy pokonujemy wśród zabudowań, następnie wjeżdżamy po raz kolejny na drogę nr 203 i kierujemy się do Królewa, jest to stary trakt, który łączył w XVII wieku Darłowo z Ustką. W tym momencie musimy zwiększyć swoją czujność, gdyż przez 1 700 m jedziemy dość mocno uczęszczaną przez pojazdy mechaniczne drogą. Dojeżdżamy do Królewa. Już na początku wsi skręcamy w prawo i aleją o utwardzonej nawierzchni szutrowej kierujemy się do miejscowości Marszewo, gdzie po ok. 3 000 m na wzniesieniu w centrum wsi znajduje się kościół z 1863 roku p.w. Matki Boskiej Różańcowej z gotycką wieżą z XV w., wpisaną do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W miejscowości tej możemy także podziwiać malowniczo położone polodowcowe jezioro Marszewo, o maksymalnej głębokości 24 m, z piaszczystą plażą oraz czystą wodą. Zlewnia jeziora i sam jego zbiornik wykazują wysoki potencjał przyrodniczy. Obszar ten stanowi źródło zasilania w wodę rzeki Marszewki i ostoję ptactwa. W bliskim sąsiedztwie jeziora zachowały się również płaty naturalnej roślinności. Jezioro jest oblegane między innymi przez amatorów pływania i wędkowania.

Powracając na trasę EuroVelo 10 dojeżdżamy do skrzyżowania dróg, przed którym na drogowskazie są kierunki w lewo do Królewa, prosto do Górska, a w prawo trasą naszego szlaku do Ustki, wówczas przejeżdżamy przez Złakowo, miejscowość o zabudowie okolnicy, która należy do form zabudowy planowej - to jest realizowanej zgodnie z wcześniej przyjętą koncepcją i opracowanym planem. Jest to ostatnia wieś leżąca na terenie Gminy Postomino.

 

Trasa regionalna – szlak rowerowy żółty – równina sławieńska

Szlak żółty przebiega przez dwie gminy Postomino i Słupsk. Długość szlaku na naszym terenie wynosi 17,6 km. Nazwa Równina Sławieńska nadana została ze względu na przebieg trasy po krainie geograficznej o takiej samej nazwie.

Przygodę z żółtym szlakiem rozpoczynamy w Postominie, centrum administracyjnym gminy, w której funkcjonują:

 • Urząd Gminy Postomino,
 • Centrum Kultury i Sportu,
 • Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z. o o,
 • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej,
 • Gminna Biblioteka Publiczna,
 • Bank Spółdzielczy w Ustce o/Postomino,
 • Poczta Polska,
 • Ośrodek Zdrowia „Ars-Medica”,
 • Apteka,
 • Straż Gminna,
 • Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska".

Dodatkowo w Postominie znajduje się kościół parafialny p.w. św. Floriana, wybudowany w 1846 roku, a za kościołem w kierunku kolonii Wykroty jest park o pow. 3,9 ha, który powstał w XIX w.

Z Postomina nasypem kolejowym, którego nawierzchnia została przebudowana na asfaltową w roku 2019, z którego rozlegają się przepiękne widoki na łąki, lasy, pola uprawne jedziemy do Pieńkówka. Jest to urokliwa, spokojna wieś oddalona 2 km od drogi głównej - powiatowej. Kierując się „górą” dojedziemy do ruin starego mostu kolejowego, który łączył brzegi rzeki Wieprzy. Po prawej stronie widzimy malowniczo położone stawy rybne, nad którymi za niewielką opłatą można wypróbować własnych sił z wędka w ręku. Aby wyruszyć w dalszą podróż szlakiem żółtym musimy cofnąć się do skrzyżowania nasypu z drogą ułożoną z płyt jumbo i skręcić w prawo. Po pokonaniu ok. 2 km dojeżdżamy do miejscowości – Tyń, skręcamy w prawo i drogą asfaltową mijając rzekę Wieprzę zmierzamy do Staniewic - miejscowości położonej na starym trakcie komunikacyjnym z Darłowa do Słupska. W Staniewicach możemy zwiedzić kościół z 1770 roku o konstrukcji ryglowej, którego patronem jest św. Michał Archanioł. Budynek posiada gotycką wieżę zachowaną z pierwotnej świątyni.

Ze Staniewic trasa prowadzi nas do Nosalina malowniczo położonej miejscowości na wschód od Wieprzy. Miejsce ciche, spokojne zachęca do chwilowego postoju i przyjrzenia się otaczającej przyrodzie. To typowa dla średniowiecznego prawa niemieckiego wieś owalnicowa z wewnętrznym wrzecionowatym placem o długości około 450 metrów. Nieliczne zabudowania Nosalina zachowały pierwotną formę do dziś, większość została jednak przebudowana.

Wyjeżdżając ze wsi kierujemy się do Pałowa, gdzie na wjeździe wita nas neogotycka, ceglana świątynia, która została wzniesiona w 2 poł. XIX w. Charakteryzuje się rozbudowaną bryłą z asymetrycznie umieszczoną trójkondygnacyjną ceglaną wieżą nakrytą czterospadowym dachem. Jest to obiekt dwunawowy, z trójbocznym prezbiterium nakrytym odrębnym dachem, bogatym opracowaniem elewacji z ceglanymi gzymsami arkadowymi. Na północy wsi płynie potok Moszczeniczka wpadający w okolicach Staniewic do Wieprzy. Mijając kościół po prawej stronie podążamy drogą polną w kierunku Gaci i tym samym żegnamy się z malowniczym terenem gminy Postomino.

 

Trasa regionalna – szlak rowerowy niebieski – Eryka I

Szlak niebieski przebiega przez tereny gmin Postomino i Darłowo. Jego początek znajduje się w Darłowie, a nazwa Eryka I wywodzi się z faktu, że Eryk Pomorski – książę pomorski z dynastii Gryfitów urodził się i zmarł właśnie w tym mieście.

Na terenie Gminy Postomino trasa zaczyna się w Rusinowie. Wieś ta położona jest na wzniesieniu morenowym o najwyższej kulminacji ok. 30 m n.p.m.. Rusinowo okalają malownicze lasy, a na wzniesieniu, na ciosowym granitowym cokole znajduje się powstały w 1873 r. kościół neoromański z wysoką wieżą o ośmiobocznym hełmie krytym łupkiem. Przy kościele znajduje się punkt widokowy z wieżą, z którego rozciąga się krajobraz na jezioro Kopań, morze i pobliskie wzgórza. Na uwagę zasługuje również odkryty przez archeologów z Poznania grobowiec megalityczny mieszczący się na skraju wsi. W obszarze miejscowości zachowały się również budynki inwentarskie z 1812 r. oraz trzy budynki szachulcowe z lat 1836 - 1840.

Ze wsi, z wysokości ok. 25 m n.p.m. zjeżdżamy drogą asfaltową. Po prawej stronie mijamy zabudowania letniskowe, a po lewej łąki przylegające do jeziora Kopań. Dojeżdżamy do skrzyżowania dróg, tu w lewo skręca międzynarodowy szlak R-10 i tu również jest początek szlaku czarnego. My jednak kierujemy się na wschód drogą asfaltową do Nacmierza – uroczej wsi, którą charakteryzuje bliskość Morza Bałtyckiego i ogrom otaczających ją lasów. Tuż za wsią pojawia się zielony szlak, który prowadzi do Jezierzan. Jedziemy na wprost drogą asfaltową do Korlina. Jest to wieś położona na starym trakcie, który w XVIII wieku łączył Darłowo z Ustką. W Korlinie pojawia się szlak EuroVelo10.

 

Trasa regionalna – szlak rowerowy zielony (12 km)

Szlak zielony podobnie jak szlak żółty i niebieski przebiega przez tereny gmin Postomino i Darłowo. Swój bieg rozpoczyna w Palczewicach - gmina Darłowo, przekraczając granicę terytorialną między Barzowicami a Dzierżęcinem wkracza do gminy Postomino.

Przed miejscowością Dzierżęcin wysokość wynosi 70,8 m n.p.m. Wieś ta ma bardzo atrakcyjne położenie na jednej z kulminacji moreny czołowej, z urozmaiconą rzeźbą i z szeroką panoramą w kierunku północno – zachodnim. W Dzierżęcinie znaleźć można kilka przykładów ciekawej zabudowy. Przejeżdżamy przez wioskę, a następnie skręcamy w lewo, na północ jadąc drogą polną, która prowadzi przez las bukowy. Stąd na odcinku 1km zjeżdżamy z 70 m n.p.m. na wysokość 20 m n.p.m. do wsi Bylica. Pokonujemy następny kilometr i jesteśmy we wsi Nacmierz. Skręcamy w prawo i mijamy zabudowania, dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie droga odchodzi w prawo w kierunku Sławna. Przyjeżdżamy prosto i po 200 m skręcamy w lewo do wsi Jezierzany. Pozostało nam do pokonania ostatnie 2,5 km szlaku. Po prawej stronie widać jezioro Wicko, a w kierunku północno – zachodnim widoczna jest latarnia morska. W Jezierzanach pojawia się szlak EuroVelo10.

 

Zobacz również w kategorii: Szlaki turystyczne

Powrót do góry