105. urodziny por. Józefa Cabana

28 sierpnia 2020 roku swoje 105. urodziny świętował por. Józef Caban z Pałówka, najstarszy mieszkaniec Gminy Postomino, jedyny żyjący na terenie Powiatu Sławieńskiego weteran kampanii wrześniowej z 1939 roku i ostatni uczestnik bitwy pod Mławą. W latach 30-tych był aktywnym działaczem wieluńskich struktur Stronnictwa Narodowego. W 1938 roku zmobilizowany do Wojska Polskiego. Służył w 78. Pułku Piechoty 20. Dywizji Piechoty. Brał udział w wojnie obronnej 1939 roku. Walczył jako radiotelegrafista pod Mławą, Modlinem i Warszawą. Podczas okupacji niemieckiej służył w AK.

W tym uroczystym dniu dostojnego jubilata odwiedzili Aleksandra Kurek – Zastępca Wójta Gminy Postomino oraz Daniel Pakos – Przewodniczący Rady Gminy Postomino, aby pogratulować pięknego wieku oraz życzyć 200 lat w zdrowiu i dobrej kondycji.

O poruczniku Cabanie pamiętają nie tylko lokalne władze. Jubilat w dniu swych urodzin gościł również Dyrektora Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie Pawła Michalaka, który w imieniu Prezydenta RP wręczył Panu Józefowi Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Do Pałówka zjechali także Poseł na Sejm Michał Urbaniak, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień z Koszalina Dariusz Macul, jak również przedstawiciele Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Związku Kombatantów w Sławnie, Związku Inwalidów Wojennych w Sławnie oraz GRH Grzmot ze Słupska. Z życzeniami długowieczności w zdrowi i spokoju przybyli także sąsiedzi na czele z Panią Sołtys Anną Rosołowską i Radnym Mariuszem Franczakiem.

Wspaniałe jest to, że Pana Józefa otaczają najbliżsi, którzy wkładają wiele serca w opiekę nad naszym bohaterem. Dzięki temu 105-letni weteran odznaczony nie jednym krzyżem zasługi z uśmiechem na twarzy witał przybyłych gości.

Mamy głęboką nadzieją, że 106 urodziny będziemy świętować z naszym solenizantem bez obostrzeń epidemiologicznych.

Panie poruczniku raz jeszcze dziękujemy za waleczność i oddanie oraz życzymy dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności!
Wyświetlono: 109

Zobacz również

Powrót do góry